Nity

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 elementu

  1. nit szczelny
Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 elementu

Nitowanie to technika łączenia wykorzystywana od bardzo dawna, jednak - jak wszystko – zabieg ten ulega wciąż pewnemu unowocześnianiu. Dawniej każdy nit musiał być wbijany na ciepło. Dzisiaj mamy już dostępną nitownicę, dzięki której zadanie jest dodatkowo ułatwione, ponieważ dzisiaj mniejsze nity możemy stosować na zimno, jednak przy większych nitach i większych konstrukcjach nadal trzeba stosować łączenie na ciepło, ponieważ takie połączenie będzie trwalsze, co wydłuży czas życia konstrukcji, w której nitów używamy. 

Jako ciekawostkę można dodać, że znakomita większość metalowych konstrukcji, takich jak mosty czy lokomotywy, jest zbudowana właśnie na bazie nitów. Przykładowo Titanic był właśnie zbudowany przy pomocy nitów. Innym świetnym przykładem może być Wieża Eiffla, która pomimo lecących lat wciąż wykazuje wysoką trwałość połączeń nitowych. 

 

Jak wygląda nit? 

Nit składa się z rurki zakończonej łbem o grzybkowym kształcie. Po przeciwnej stronie znajduje się zgrubienie, które jest nieco szersze niż średnica nitu. W trakcie nitowania trzon jest wyciągany z dużą siłą z otworów, a szerszy element nie przechodzi, co powoduje, że dochodzi do spęcznienia. Właśnie to spęcznienie, wraz z grzybkowym łbem stanowią połączenie dwóch elementów.  

 

Zalety nitów 

Nity są wciąż bardzo popularną metodą łączenia, ale nie jest tak bez powodu. Za takim stanem rzeczy stoi wiele zalet, które niesie ze sobą nitowanie. Warto wiedzieć, że nity charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, a także odpornością na niskie temperatury, co jest niewątpliwie ważną kwestią. Kolejną zaletą nitów jest możliwość łączenia nimi części wykonanych z różnych materiałów, np. blach stalowych z aluminium. Istotnym faktem jest również cena takiego nitowania, ponieważ nie jest ona wysoka.

  

Nitowanie to jedno z najlepszych rozwiązań w aspekcie łączenia ze sobą elementów, ponieważ może się poszczycić wysoką trwałością oraz wytrzymałością na różne warunki pogodowe, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo w kontekście długiego użytkowania elementów scalonych.