Kalenica

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 7

  1. kolce dachowe
  2. uszczelka taśma rozprężna
  3. gąsior blachodachówka baryłkowy
  4. wspornik łaty gąsiora, gwóźdż kalenicowy
  5. gąsior modułowy vegas hps czarny
  6. Gąsior modułowy VEGAS powłoka POŁYSK
  7. gąsior dachowy vegas
Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 7

Kalenica to najwyższy punkt konstrukcji dachowej, który znajduje się na styku połaci. Występują również kalenice spadziste boczne, potocznie nazywane grzbietami dachu, ponieważ stanowią one wypukłe narożniki połaci. Kalenica jest niezwykle ważnym elementem każdego dachu, dlatego ważne jest, aby była zamontowana poprawnie.

Jak prawidłowo zamontować kalenicę?

Kalenica kształtuje się już w pierwszym etapie układania podkładu. Zabezpiecza ona grzbiet oraz krawędzie dachu, więc jej odpowiedni montaż jest niezwykle ważny. Nie można zamontować jej zbyt luźno, ponieważ nie będzie odporna na warunki atmosferyczne, ale nie możemy jej również zamontować zbyt, gdyż w takim momencie, nasze pokrycie nie będzie mogło prawidłowo “oddychać”.

Jakie są zagrożenia nieodpowiedniego montażu kalenicy?

Szczelność kalenic jest jeszcze ważniejsza, kiedy chcemy, aby nasze poddasze było zamieszkiwane. Chroni ona bowiem nasz dach przed przeciekaniem. Skutkami przedostawania się wody pod nasze pokrycie dachowe są wszelkiego rodzaju grzyby lub pleśń, która skutecznie uprzykrza funkcjonowanie poddasza jako pomieszczenia mieszkalnego.

Co wchodzi w skład kalenicy?

Kalenica zbudowana jest z kilku elementów, a ich właściwy dobór musi zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Pierwszym elementem jest wstępne pokrycie – zazwyczaj jest nim deskowanie z papą lub membrana. Jeżeli decydujemy się na pierwszą opcję, to musimy pamiętać, aby pozostawić szczelinę wentylacyjną. Kolejnym elementem jest kontrłata, drewniana część dystansująca pokrycie od warstwy wstępnej. Ważne jest, by pamiętać o niezbędnych, małych elementach, takich jak uszczelka rozprężna. Potrzebujemy jej do wypełnienia szczelin w naszych kalenicach, jak również przy skokach dachowych.

Kalenica z punktu widzenia prawa

Podejmując decyzję o budowie kalenicy, należy pamiętać, że jej usytuowanie względem drogi musi być przemyślane. W świetle widzenia prawa to, czy kalenica jest zbudowana prostopadle, czy równolegle do ulicy, ma duże znaczenie, więc jeżeli decydujemy się na budowę kalenicy, musimy pamiętać, żeby nie naruszała ona żadnych przepisów. W tym celu najlepiej jest udać się do urzędu gminy, aby zaczerpnąć odpowiednich informacji.