1. Jak wygląda odprowadzenie wody z rynien?

  Aby wybrane pokrycie dachowe zapewniło odpowiednie bezpieczeństwo elewacji budynku, warto pamiętać o zainstalowaniu jednego z systemów rynnowych. To kluczowa kwestia, która zapewnia doskonały wygląd budynku na wiele lat – wszystko to dzieje się za sprawą odprowadzania wody z rynien, która w innym przypadku mogłaby tworzyć nieestetyczne i trudne do usunięcia zacieki. Dlatego istotną kwestią jest wybór nie tylko dobrej jakości pokrycia dachowego, ale także rynien oraz innych elementów, które poprowadzą deszczówkę w odpowiednim kierunku. 

  Jak wygląda odprowadzenie wody z rynien?

  Okazuje się, że instalacja rynien jest kwestią niezwykle ważną. Odprowadzanie wody z dachu to ich główne zadanie, a skutki niepoprawnego montażu można zaobserwować bardzo szybko. Deszczówka, która spływa po elewacji, może być główną przyczyną ataku grzybów. Nadmiar opadów deszczowych prowadzi także do pękania ścian – gromadzą się one w szczelinach i rozsadzają je od środk

  Więcej
 2. Jakie wykończenie dachu wybrać?

  Dach jest jednym z najważniejszych elementów architektonicznych budynku. Zimą powinien trzymać ciepło, a latem regulować temperaturę. Musi sprawdzać się przy najbardziej gwałtownych ulewach i dobrze tłumić dźwięki dochodzące z zewnątrz. Obecnie wśród najpopularniejszych rozwiązań wyróżniamy: dachówkę ceramiczną, blachodachówkę, blachę trapezową, gonty bitumiczne i drewno. Jednak położenie samego pokrycia dachowego to nie koniec prac w tym zakresie. Bardzo ważne jest odpowiednie wykończenie dachu i jego zabezpieczenie – od położenia struktonitu na kominie po montaż gąsiorów i rynien.

  Wykończenie dachu – jakie rozwiązania wybrać?

  Budowa domu wiąże się z podjęciem wielu ważnych decyzji. Kluczowe jest nie tylko odpowiednie dobranie ekipy budowlanej czy architekta, który stworzy projekt. Równie istotny jest wybór elementów wykończenia. Szczególną uwagę warto poświęcić na pokrycie dachu i jego konkretne elementy. Materiał, który położymy na dachu, wpływa bowiem nie tylko

  Więcej
 3. Na jakie dachy sprawdzi się blachodachówka?

  Wykończenie dachu ma fundamentalne znaczenie dla całego budynku. Nawet dom zbudowany z najsolidniejszych materiałów nie będzie w stanie się uchronić przed czynnikami zewnętrznymi, jeśli nie zadbamy o prawidłowe zadaszenie. Dlatego tak często wybierana jest blachodachówka, która cechuje się idealną harmonią pomiędzy funkcjonalnością a estetyką. Zanim jednak zdecydujemy się na jej zakup, warto zastanowić się nad tym wyborem, a przede wszystkim sprawdzić, czy da się go przystosować do parametrów naszego dachu.

  Blachodachówka – trwałość i estetyka w jednym

  Blachodachówka powstaje z ocynkowanej blachy, która odznacza się niezwykłą wytrzymałością i odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne. Nie blaknie pod wpływem intensywnego słońca, nie podrywa jej wiatr, na dodatek tworzy bardzo szczelną barierę przed nawet obfitymi opadami. Dodatkowo blachodachówkę trudno uszkodzić, a odpowiednio konserwowana staje się niemal całkowicie odporna na korozję.

  Więcej
 4. Podbitka dachowa z blachy trapezowej

  Znalezienie odpowiedniego materiału na pokrycie dachu nie należy do najłatwiejszych zadań. Zawsze staramy się wówczas łączyć ze sobą funkcjonalność i estetykę. To właśnie z tych względów blacha trapezowa cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Warto jednak pamiętać, że na tym nie powinna się kończyć nasza praca – należy także zadbać o wykończenie dachu od spodu. W tym celu stosuje się tzw. podbitkę dachową. Czy do jej wykonania również może posłużyć nam blacha trapezowa?

   

  Co to jest podbitka dachowa?

  Powierzchnia dachu zawsze powinna odrobinę wystawać poza obręb samego budynku. Jest to tzw. okap, którego zachowanie jest niezbędne, żeby pokrycie jak najdłużej przetrwało w nienaruszonym stanie. Dodatkowo pełni on funkcję ochronną – ściekająca z dachu woda spływa z daleka od elewacji domu, dzięki czemu unikamy ryzyka powstawania nieestetycznych zacieków.

  O wykończeniu okapu od spodu trzeba pamiętać także ze względów estetycznych.

  Więcej
 5. Prawidłowy montaż blachodachówki

  Choć może wydawać się inaczej, montaż blachodachówki nie należy do skomplikowanych czynności. Aby jednak całe wykonanie było estetyczne, warto przestrzegać kilku ważnych zasad. Jakich? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule.

  Przed rozpoczęciem montażu

  Zanim rozpoczniemy układanie blachodachówki, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Niezwykle istotny jest kształt połaci naszego dachu. Jeśli posiadają one formę prostokątu, przed rozpoczęciem prac należy upewnić się czy ich przekątne są jednakowej długości. Jeśli różnica pomiędzy nimi wynosi więcej niż ok. 3 centymetry, konieczne może być skorygowanie połaci.

  Co więcej, dach, na który kładziemy blachodachówkę powinien być nachylony pod kątem 9⁰, a jego spadek powinien wynosić co najmniej 15%. Jest to konieczne, jeśli nie chcemy, aby woda zatrzymywała się na pokryciu.

  Organizacja pracy

  Niezwykle ważne jest, aby montaż blachodachówki był przeprowadzony w taki sposób,

  Więcej
 6. Mycie, czyszczenie i konserwacja blachy trapezowej

  Blacha trapezowa jest zaliczana do jednego z najpopularniejszych pokryć dachowych. Aby jednak w prawidłowy sposób spełniała swoje funkcje i mogła służyć nam przez wiele lat, jej pielęgnacja oraz konserwacja są do tego celu niezbędne. Ze względu na to, że dach jest narażony na ciągłe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, powinien być czyszczony regularnie. W jaki sposób prawidłowo myć, czyścić i konserwować blachę trapezową, aby mogła nam służyć przez długie lata?

  O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem prac

  Pokrycie dachu wykonane z blachy trapezowej nie wymaga wykonywania skomplikowanych prac konserwatorskich. Jeśli jest wykonana z materiału wysokiej jakości  i ponadto została zamontowana na dachu w sposób prawidłowy, proces mycia i czyszczenia będzie przebiegał jeszcze sprawniej. 

  Aby jednak mieć pewność, że dach spełnia swoje funkcje w sposób prawidłowy i ochrania nasz dom, ważne jest regularne sprawdzanie jego stanu. Dzięki temu

  Więcej
 7. Mycie, czyszczenie i konserwacja blachodachówki

  Rosnąca popularność blachodachówki wiąże się z licznymi zaletami, do których możemy zaliczyć m.in. estetykę, lekkość, niską cenę oraz wytrzymałość. Dodatkowym atutem jest także bardzo łatwy i zarazem szybki montaż. Żeby jednak materiał mógł przetrwać w nienaruszonym stanie przez wiele lat, należy od czasu do czasu przeprowadzić konieczne zabiegi pielęgnacyjne. Dzięki temu dach naszego domu pozostanie w dobrej kondycji na dłużej, co pozwoli na zaoszczędzenie kosztów związanych z ewentualną renowacją.

  Od czego zależy jakość pokrycia dachowego?

  Wybierając jakikolwiek materiał na dach, zwracamy uwagę na cenę oraz producenta – skorzystanie z usług sprawdzonego dystrybutora gwarantuje, że produkty mają najwyższą jakość. Trzeba jednak pamiętać, że to, jak długo pokrycie będzie się sprawdzać, zależy również od nas. Zachowanie odpowiednich środków ostrożności podczas montażu daje dodatkową pewność, że blachodachówka będzie zawsze wyglądać estetycznie. 

  Więcej
 8. Gont bitumiczny – idealne pokrycie dachów spadzistych

  Gont bitumiczny to materiał do krycia dachów, którego największe zalety to stosunkowo niska cena i bardzo łatwy montaż. Co należy wiedzieć o tym materiale i czym kierować się podczas jego zakupu?

  Co to jest gont bitumiczny?

  Gont bitumiczny to pasy z wcięciami o różnych kształtach. Mogą to być prostokąty, sześciany, łuski, trapezy czy trójkąty. Właśnie te wcięcia powodują, że po ułożeniu wygląda on jak dachówka. 

  Budowa gontu bitumicznego

  Pojedynczy gont zbudowany jest z rdzenia będącego punktem nośnym dla innych warstw. Jest on wykonany z włókniny szklanej, dzięki czemu gont jest bardzo odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i jest stabilny. Włóknina szklana znajduje się w masie bitumicznej, która odpowiedzialna jest za szczelność, dlatego im lepszej jakości jest masa bitumiczna, tym wyższej jakości jest materiał. Na powierzchni gontu znajduje się posypka mineralna, która chroni dach przed nadmiernym nagrzewaniem się. Wewnętrzna część go

  Więcej
 9. Sztachety metalowe – czy to dobry wybór?

  Wybór odpowiedniego ogrodzenia posesji to problem, z którym spotyka się wiele osób. Chcemy przecież, aby był to kolejny element, który będzie prezentował się doskonale. Coraz więcej osób wybiera sztachety metalowe zamiast drewnianych. Czy jest to dobry wybór? Czy stal może z powodzeniem zastąpić tradycyjne drewno i wyróżniać się przy tym większą trwałością?

  Czym są sztachety metalowe?

  Sztachety metalowe stosowane są w nowoczesnych systemach ogrodzeń płotowych, które wizualnie mają przypominać klasyczne, drewniane płoty. Rozwiązanie to posiada wiele zalet docenianych przez klientów. Przede wszystkim – sztachety metalowe są znacznie trwalsze od tradycyjnych. Drewno wymaga częstej konserwacji – nawet raz do roku. Ten problem nie występuje jednak przy wyborze stali ocynkowanej. 

  Sztachety metalowe – z czego są wykonane? 

  Zastosowanie wysokiej jakości stali ocynkowanej pozwala na uzyskanie trwałego, solidnego materiału, który

  Więcej
 10. Blacha trapezowa – jakie ma zastosowanie?

  Blacha trapezowa znana jest chyba każdemu. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niskiej cenie, ale jest to jej niejedyna zaleta – charakteryzuje się sztywnością i wysoką wytrzymałością. Najczęściej spotkamy blachę trapezową w roli pokrycia dachowego, ale czy posiada jeszcze inne zastosowania?

  Blacha trapezowa 

  Swoją nazwę zawdzięcza tłoczeniom, które mają kształt trapezu. Jest to pierwsza, zauważalna cecha, która odróżnia blachę trapezową od blachodachówki. Kształt ten nie jest przypadkowy – dzięki temu materiał zyskuje większą wytrzymałość oraz nabiera sztywności. 

  Doskonale radzi sobie z niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych – blacha trapezowa jest szczególnie odporna na korozję, wilgoć, ale także działanie kwasów. To sprawia, że jest idealnym materiałem do stosowania na zewnątrz. Jest także odporna na działanie promieniowania UV, dlatego dobrze sprawdza się w miejscach narażonych na dużą eksp

  Więcej
Posts loader