Gonty bitumiczne

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 5

 1. -15%
  gont bitumiczny zielony
 2. -15%
  gont bitumiczny czerwony papa
 3. -15%
  gont bitumiczny brązowy
 4. -15%
  gont bitumiczny szary
 5. -15%
  gont bitumiczny czarny papa
Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 5

Gont bitumiczny – właściwości i zastosowanie

Jednym z popularniejszych materiałów na pokrycie dachowe jest gont bitumiczny. Wybierany jest najczęściej ze względu na cenę, jak i walory estetyczne. Ponadto – materiał ten jest łatwy w montażu oraz posiada dodatkowy atut w postaci niewielkiej wagi. Czym jeszcze wyróżnia się gont bitumiczny oraz jak go kłaść?

Czym jest gont bitumiczny?

Gonty to nic innego jak dachówki, w tym przypadku bitumiczne, które wyglądem przypominają długie pasy z widocznymi wcięciami o różnych kształtach.  W ofercie dostępne są gonty w formie prostokąta, sześciokąta trójkąta, łuski lub trapezu. Walory wizualne widoczne są dopiero po montażu gontów w rzędach. Punktem nośnym każdego gonta jest tak zwany rdzeń, który powstaje z włókniny szklanej. Charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz stabilnością. Szczelność materiału związana jest z właśnie z włókniną, którą zatapia się w masie bitumicznej. Warstwa wierzchnia została dodatkowo zabezpieczona posypką mineralną, którą pozwala chronić gont przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV oraz nadmiernym nagrzewaniem. Ponadto – posypka mineralna stanowi dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.  

Jak położyć gont bitumiczny?

Gont bitumiczny znajdujący się w ofercie sklepu jest prosty w montażu. Pojawia się jednak wiele pytań z tym związanych, m.in. – jak kłaść gont bitumiczny oraz jaka papa pod gont jest najlepsza? Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do montażu, podłoże trzeba odpowiednio przygotować, wykonać wentylację oraz ułożyć wstępne krycie – powierzchnia musi być wytrzymała i sztywna. Gont bitumiczny –  montaż jest bardzo prosty, ale wymaga uwagi i precyzyjności. Jak układać gont bitumiczny? Narzędzia, które będą przydatne podczas montażu to m.in. młotek (może być także zszywacz), nóż, listwa do docinania, szpachelka, miarka, szczotka dekarska, poziomnica, klej lub kociołek do podgrzewania lepiku. Niektóre gonty bitumiczne już od nowości posiadają gotowe paski kleju (przechowywane w paczkach posiadają odpowiednie zabezpieczenie), które pod wpływem nagrzania sklejają się ze sobą. Są także i modele, które wymagają użycia kleju lub specjalnego cementem do materiałów asfaltowych.

Jak uszczelnić gont bitumiczny?

Podczas układania gontu trzeba zadbać o odpowiednią suchość powierzchni. W tym przypadku wilgotność nie może przekraczać 21%. Wybierając deski – wcześniej należy odpowiednio je zaimpregnować używając środka ognioochronnego oraz grzybobójczego. Aby zapewnić szczelność pokrycia dachowego, trzeba wybrać materiał najwyższej jakości i zamontować go z dużą precyzją. Można użyć dodatkowych farb uszczelniających, ale nie jest to niezbędne. 

Czy gont bitumiczny można kłaść na deski?

Gont bitumiczny dostępny na naszej stronie można z bezproblemowo kłaść na deski oraz inne rodzaje materiałów. Przygotowane podłoże pod gont musi być naprawdę mocne i solidne. Do wyboru są deski, wodoodporne płyty wiórowe V-100, płyty MFP lub OSB albo specjalna, wodoodporna sklejka. Montując gont na powierzchni 1 m², potrzeba d 6 do 9 pasów gontów bitumicznych. Dla ułatwienia można wyznaczyć linie poziome o raz pionowe.