Obróbki dachowe

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 1-12 z 16

Strona
 1. gąsior modułowy vegas hps czarny
 2. Gąsior modułowy VEGAS powłoka Połysk
 3. gąsior dachowy vegas
 4. pas podrynnowy
 5. pas podrynnowy
 6. pas nadrynnowy mały
 7. gąsior blacha trapezowa
 8. gąsior do blachy trapezowej
 9. wiatrownica do blachy trapezowej
 10. wiatrownica koperta do blachy trapezowej
 11. wiatrownica blachodachówka
 12. wiatrownica do blachodachówki
Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

Produkty 1-12 z 16

Strona

Obróbki dachowe to element niezwykle ważny podczas budowy dachu. Jest on widoczny z zewnątrz i sprawia, że cały dom prezentuje się jako spójna całość. Estetyka pokrycia pozwala na uatrakcyjnienie naszego domu oraz na wizualne polepszenie jego jakości. Oczywiście obróbki dachowe nie służą tylko do ładnego wyglądania, a jest to jedynie dodatek do ich funkcjonalności. Najważniejsze jest, aby zagwarantowały nam wodoodporność pokrycia dachowego oraz jego szczelność.

Wykonanie obróbek dachowych

Ważnym elementem, jeżeli chodzi o estetykę, jest odpowiedni kolor oraz odcień produktu, ponieważ sprawi on, że wykonane obróbki będą spójne z kolorystyką naszego dachu, a co za tym idzie – jego prezencja również wzrośnie. Obróbki wykonuje się najczęściej z blachy płaskiej, a ich wygląd i wymiary dostosowuje się do kształtu oraz rodzaju dachu. Do ich montażu dochodzi po założeniu pokrycia dachowego.

Rodzaje materiałów do obróbki dachowej

Prace przy obróbkach bocznych krawędzi dachu to wiatrownice. Montujemy je na szczytowych krawędziach dachu, a ich zadaniem jest uniemożliwienie poderwania przez podmuchy wiatru pokrycia dachowego. Wiatrownice przykręcamy do deski szczytowej lub krokwi za pomocą wkrętów farmerskich, a ich szczelność nie może być zachwiana, ponieważ ma ona odpowiadać za stabilność pokrycia, jak również zapobiegać dostawaniu się wody opadowej.

 

Pasem nadrynnowym nazywamy obróbkę, która odprowadza wodę opadową do rynny; jego rolą jest ochrona dachu przed przeciekaniem oraz podlewaniem wody spływającej z pokrycia. Służy również jako zabezpieczenie przed uszkodzeniem rynny na skutek zsuwającego się śniegu.

 

Pas podrynnowy jest głównym zabezpieczeniem deski czołowej, odgrywa również ważną rolę w estetyce budynku, ponieważ jest jednym z najbardziej widocznych elementów obróbki. Powinien zostać wykonany starannie ze względu na jego ważność oraz prezencję.

 

Warto wspomnieć także o gąsiorach, elemencie wykończeniowym kalenicy, który osłania styki dwóch połaci dachowych. Wyróżniamy gąsiory do blachy trapezowej oraz blachodachówki, znajdują one również zastosowanie do papy oraz gontu bitumicznego.